![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEipbnrDSPsaxlI3s9y3E7LsGq5UbuQozx4ITIJWqPRgeLVM2KE3iG38vWzZi25FhxeNmhF3YIXCbjfdCKPExBJRGf7EHBIh2dVtG8ZdPDWnTEgU1BZABByRScC74Cf_sIwyCW7tJKEzDaQF/s1600/zi2.jpg)
С годините практика забелязах тенденция много хора, а и колеги-фризьори, да не могат
правилно да определят типа коса и косъм. И докато не опреквам първите, защото не им е работа, то вторите определено трябва да се замислят дали да не сменят професията си - и без това станахте много.
Грубо казано може да се каже, че има два типа коса според броя косми - рядка и гъста. Или иначе казано - една коса е рядка, когато броя косми по нея са по-малко. Често хората я бъркат с тънка коса, което е нещо коренно различно. При рядката коса може да бъде забелязана и липса на каквато и да е коса, също и плешиви петна. Гъстата коса е точно обратното - тя се определя по това, че по косата има повече на брой косми.
![]() |
Рядка или оплешивяваща коса. От снимката типа косъм изглежда нормален към тънък. |
Затова преди да диагностицирате косата си сами или някой зле-информиран фризьор, ви каже, че "Нямате коса", огледайте внимателно косата си общо и косъма по отделно. Може да се окаже, че сте смятали косата си за рядка, а всъщност имате генетично по-слаб косъм.
Също така обемната коса не винаги значи гъста коса. Не е много известно, но всъщност африканският косъм е доста по-тънък отколкото хората си мислят. С техните естествено къдрави и обемни коси, те създават илюзията на "много коса".
Няма коментари:
Публикуване на коментар